
V úvode učebnice Hravá technika 7 sa žiaci naučia vyupracovať technický výkres - zistia, aký je rozdiel medzi nárysňou, bokorysňou a pôdorysňou a svoje vedomosti si overia v záverečných úlohách na vytvorenie priemetov a náčrtov telies. V ďalšom tematickom celku sa budú venovať vlastnostiam a rôznym spôsobom opracovania a povrchových úprav materiálov - dreva, kovov, plastov, skla, gumy či textilu. V závere celku si vyskúšajú aj praktické experimenty (overia tvrdosť materiálov, vlastnosti spájania plastov zváraním, vyhotovia stojan na servítky či maketu dopravnej značky).
Kapitola Stroje a zariadenia v domácnosti vysvetlí siedmakom rozdiel medzi mechanickými, plynovými, elektrickými a benzínovými zariadeniami a oboznámi ich s pokynmi na ich údržbu i bezpečné používanie. Záverečná kapitola prináša praktické informácie zo sveta práce - naučí siedmakov vytvoriť štruktúrovaný životopis a motivačný list a dozvedia sa, aké sú práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnancov. Prílohu učebnice tvoria 4 praktické úlohy - zostrojenie maliarskej palety z preglejky, háčika z dreva, plechovej krabičky a dekoračnej plechovej žabky.

V úvode pracovného zošita Hravá technika 7 žiaci prehĺbia svoje vedomosti z oblasti grafickej komunikácie - naučia sa, že zobrazovať vieme v priestore aj v rovine, oboznámia sa s pojmami premietňa, nárysňa, bokorysňa a pôdorysňa a naučia sa narysovať aj trojrozmerné telesá. Vďaka téme venovanej spracovaniu technických materiálov sa už budú vedieť rozhodnúť, aké nástroje potrebujú na vykonanie tej-ktorej technickej úpravy a vyrobia si drevenú menovku do záhrady na označenie rastlín. V ďalších projektoch zostroja na základe technického nákresu uholník, stojan na perá a v rámci písomných úloh pripravia na základe návodu na použitie bezpečnostné pokyny k domácemu spotrebiču.
Veľkou výhodou pracovného zošita Hravá technika 7 je množstvo praktických úloh, projektov a návodov na prácu s rôznymi materiálmi a pomôckami, vďaka ktorým žiaci rozvinú svoje pracovné zručnosti, kreativitu a technické zručnosti. Graficky pútavé spracovanie jednotlivých tém a zaujímavé motivačné úlohy podporujú záujem žiakov nielen o oblasť techniky, ale aj o vlastné sebapoznávanie a sebahodnotenie, čo je dôležité dôležitý predpoklad úspešného vstupu na trh práce. Veľkým prínosom je aj záverečné opakovanie učiva a miesto na vlastné poznámky.
Obsah:
- I. Grafická komunikácia v technike
- II. Technické materiály a pracovné postupy ich spracovania
- III. Stroje a zariadenia v domácnosti
- IV. Svet práce