Vyberte prosím pobočku zásielkovne.

Kontrola e-mailu

Zadaný e-mail už existuje. Prosíme, prihláste sa.


Upozornenie

Upozornenie

0.00 €

NavigaceNavigácia Taktik 0
  • Úvod
  • TAKTIKBLOG: Netradičné letné opakovanie. Ani nezbadáte, že sa učíte ;)

TAKTIKBLOG: Netradičné letné opakovanie. Ani nezbadáte, že sa učíte ;)

TAKTIKBLOG: Netradičné letné opakovanie. Ani nezbadáte, že sa učíte ;)

„Už sa vám to kráti", „Škola volá" či „Tešíš sa už do školy?" vyhrali v mojom rebríčku najnenávidenejších augustových viet školských čias. Bez ohľadu na mieru nesúhlasu a sprievodného fňukania, faktom je, že sa prázdniny preklápajú do druhej polovice, a tá býva, chtiac-nechtiac, spájaná aj s prípravou do školy. 

Priznajme si, že ani sladký melón za odmenu neurobí z písania diktátov na terase obľúbenú letnú kratochvíľu. S trochou kreatívneho prístupu však môže byť aj pozvoľná príprava do školy kreatívna a zábavná.

Augustové týždne som premenila na štyri tematické bloky plné tvorivých aktivít, ktoré majú podporiť prázdninovú zábavu i opakovanie bez toho, aby ste si vôbec všimli, že sa učíte :) A keďže sú prázdniny, zvolíme prázdninové tempo – v tomto blogu vám predstavím prvé dva týždne aktivít – zvyšok si nechám na neskôr, nech sa príliš nezapotíme.

Aby vám tieto návrhy v sekunde po prečítaní blogu nevyfučali z hlavy, pripravila som si pre vás graficky spracované checklisty, ktoré obsahujú ďalšie tipy na prázdninové aktivity s opakovaním učiva. Podobné zoznamy používam denne, preto viem spoľahlivo povedať, že okrem preverenia toho, čo počas leta (ne)stihlo vyšumieť z pamäti, sa po zaškrtnutí políčok dostaví aj blažený pocit zo splnenia úlohy.

Matematický týždeň

Matematika je, ako už hovoria okrídlené frázy, naozaj všade okolo nás. Egypťania vďaka nej stavali pyramídy, my vďaka matematike poznávame vesmír, a nezaobíde sa bez nej ani navigácia vo vašom mobile.

Stretávame ju teda na každom kroku, bez ohľadu na to, či máme zodpovednosť za „chod sveta”. Presvedčí vás o tom svetoznámy vedec Alan Turing, s ktorým okrem supertajných šifier rozlúštite napríklad aj záhady percent vo výpredajoch. Ak sa chystáte na kúpalisko alebo piecť koláč, úlohy v zozname vás presvedčia, že aj tam úraduje matematika. 

Čo by to však bolo za zábavu, ak by sme nespomenuli hry. Každý z vás určite pozná hru Hádaj, na čo myslím. Čo tak spojiť ju s matematikou? „Myslím si číslo, ktorého hodnota sa rovná súčtu dvojnásobku čísla 5 a čísla 5. Aké číslo si myslím?” A aké číslo si myslíte vy?

Vyzdobte si matematikou izbu. Ako? Vezmite geometrické pomôcky, sadnite si s rodičom, kamarátom alebo súrodencom oproti sebe a postavte medzi seba akúkoľvek bariéru (napríklad krabicu). Striedajte sa v zadávaní úloh a rysujte tak, aby ste úlohy splnili. Tie sú vašou jedinou hranicou, zvyšok ostáva na bezhraničnej fantázii. Rovnoramenný trojuholník, ktorý pretína kružnicu s ľubovoľným polomerom v dvoch bodoch a zároveň prechádza cez obdĺžnik – áno, aj tak môže vyzerať umenie. Porovnajte si vzniknuté obrazy a dotvorte ich farbami. Dekorácia na stenu je hotová :)

Slovenčinársky týždeň 

Slovenský jazyk zďaleka nie sú len diktáty, ypsilon či nudné poučky. Slovenčinu reprezentuje aj slovo poľahoba, aksamietnica, nebožiec a iné klenoty jazykového bohatstva, šestoro rôznych významov slova koruna alebo hračky s najdlhšími slovami (tromfnete 33 písmen v slove najnezaobhospodarovávateľnejšieho?).

Objavte čaro slovenčiny aj pomocou netradičných úloh, ktoré preveria nielen vedomosti, ale aj fantáziu. Hoďte kockou a podľa padnutého čísla vymyslite v čo najkratšom čase vetu s príslušným počtom slov alebo skúste jeden deň používať len jednu samohlásku. Čo vo no to?

Gramatiku, štylistiku i tvorivosť si najlepšie preveríte pri písaní. Dohodnite sa s partiou kamarátov na veľkom letnom projekte – vyrobte letné noviny. Rozdeľte si úlohy i žánre – reportáž z návštevy starých rodičov či z tábora, recenziu miestneho kúpaliska alebo letné inzeráty na neodolateľnú zmrzlinu. Môžete to okoreniť básňou, ktorej každý verš začína na rovnaké písmeno či odporúčaniami na skvelé knihy. Všetko je na vás. Slovenčina vie byť niekedy zradná a ukrýva v sebe mnoho nástrah. Mnohé z nich dokážete rozlúštiť pomocou Slovenčinárskych alebo Pravopisných fínt. Tie môžu byť neraz vzácnym pomocníkom aj pre dospelých. 


Čo by boli prázdniny bez kníh? Čitateľský denník ani zďaleka nie je len o zopakovaní obsahu knihy! Čítajte ďalej a okrem štyroch augustových checklistov získate aj netradičný čitateľský zoznam, ktorý inšpiruje knihomoľov v každom veku.


Objavte čaro čítania hrou. Fantázia je vítaná

Z čítania sa občas stane súťaž. Mnohí sa predbiehajú v rýchlosti či v počte prečítaných kníh (opäť tá matematika!). Iní nad knihami mávnu rukou a čakajú na ich filmové spracovanie. Využite leto na objavenie nedozerných čitateľských možností, ktoré aj z tej najútlejšej knihy urobia zaujímavé dobrodružstvo.

Keď sa Harry Potter a Jules Verne stretnú za jedným stolom

Či už v lete prečítate jednu alebo osem kníh, dôležité je, aby to pre vás nebol stratený čas. Čitateľský denník nemusí byť len nudná školská povinnosť. Zapisujte si doň obľúbené citáty, vytvárajte charakteristiky postáv alebo fiktívne rozhovory. V jednom z mojich starých čitateľských denníkov som posadila za stôl Harryho Pottera a Julesa Verna. Harry sa čudoval, prečo by mal cestovať pomalou vzducholoďou, keď má Blesk a hop-šup prášok. A pán Verne? Nuž, ten sa čudoval mnohým vynálezom z Harryho sveta.

Skvelé podnety ponúkajú aj Čitateľské denníky pre menších i väčších čitateľov. Trúfnete si nakresliť báj ako komiks alebo mapu pre hlavného hrdinu knihy? Ako som sľúbila, ponúkam námet aj na jeden čitateľský zoznam. A aký iný by mohol byť, ak nie netradičný.


Pribaľte si na posledné prázdninové dni aj zaujímavé publikácie od Taktiku. S kódom VIKIAUGUST získate zľavu na Váš nákup vo výške 10 %. 

  


TAKTIK vydavateľstvo, s.r.o.
IČO: 45258767
Krompašská 510/96
040 11, Košice
Obchodné podmienky

Kontakt
Telefón: 0950 103 205
Mobil: 0903 908 256
Email: taktik@taktik.sk
GDPR


Ak chcete získať aktuálne novinky, zadajte svoj e-mail.

Vložením a odoslaním e-mailovej adresy po kliknutí na tlačidlo "Odoslať" vyjadrujete svoj súhlas na zasielanie našich akciových ponúk a noviniek a zároveň prehlasujete, že ste starší ako 16 rokov!